Печатка Рівного 1642 року.

Відродження національної символіки України включає в себе ретельне вивчення і відродження символіки українських міст: гербів, прапорів, печаток тощо. Вони були показниками рівня розвитку міст, символами їх суверенітету і політичних прав. Не дивно, що цьому дослідники-краєзнавці приділяють велику увагу. Але ж результати їх пошуків не завжди широко відомі громадськості. Так сталося з дуже цікавою знахідкою, яка була зроблена ще в кінці XIX століття польським дослідником Тадеушем Єжи Стецьким (1833 — 1888).

Герб Лелiва У своїй монографії "Miasto Rowne", яка вийшла польською мовою у Варшаві у 1880 році, а потім у перекладі П.Мілюкова російською мовою друкувалася у газеті „Юго-Западная Волинь” у 1912 році, цитується документ 1642 року про господарську діяльність рівненського магістрату, до складу якого в той час входили лентвійт Ян Котел, бургомістри Ян Злотницький і Адам Воленський. У кінці документу біля підписів членів магістрату була поставлена печатка, на якій зображений герб Леліва, а навколо - напис латинською мовою „Печатка міста Рівного”.

Із геральдичних словників стає відомо, що у гербі Леліва - шестикутна зірка золотого кольору, а під нею на блакитному полі золотий півмісяць рогами догори. Леліва була характерною ознакою багатьох слов'янських народів, складає герб Ілірії, а також багатьох польських, українських, російських і білоруських родів. Вона також входила до герба князів Острозьких.

Із історії Рівного відомо, що в 1642 році воно належало Замойським. Володарка міста, Катерина Замойська, походила з роду Острозьких, була донькою Олександра і внучкою Костянтина (Василя) Костянтиновича Острозьких. Тому природньо, що складова частина герба Острозьких, а саме Леліва, стала символом на печатці Рівного.

Мiський герб 1796 року У краєзнавчій літературі XX століття ці свідчення не знайшли поширення і майже не використовувалися: традиційно наводяться дані лише про міський герб 1796 року, що робить міську символіку молодшою на 150 років і створює неправильне враження про відсутність її за часів входження міста до Речі Посполитої.

Тетяна ПОНОМАРЬОВА, краєзнавець.
Ілюстрації „Віртуальне місто Рівне – www.rivne.org”


Мiська печатка 1905 року
Печатка Рiвненської мiської управи
1905 рiк
Мiська печатка 1928 року
Печатка Рiвненської мiської управи
1928 рiк

 Важливе застереження

Передрук матерiалу можливий лише з посиланням на джерело - "Вiртуальне мiсто Рiвне - www.rivne.org"

<< Повернутись