Рівне може виявитися найдревнішим містом України

Чергова археологічна сенсація. Найстарішим в Україні містом може виявитися Рівне. Будуючи житловий комплекс у центрі міста, знайшли древню стіну. За попередніми оцінками істориків, її збудовано у 2-3 столітті нашої ери. А деякі оптимісти вже встигли заявити, що знайдена стіна — справа рук самих трипільців, які жили на території України в 4-2 тисячоліттях до нашої ери.

У рівненських археологів — справжнє свято. Будуючи житловий комплекс, у землю встромили дві залізобетонні палі, які чомусь розійшлися в різні боки. Причину такої аномалії довго не могли з’ясувати, тож на допомогу прийшли археологи. Ті одразу помітили історичну цінність знахідки. Нині дослідники розробляють проект реконструкції стіни. Кажуть, що знахідка має унікальне значення для історії. Древня стіна додала клопотів як історикам, так і будівельникам. Не виключено, що вона має продовження. Тоді будівництво в центрі Рівного, в яке вклали не один мільйон гривень, доведеться припинити.

Будівельники розводять руками — кажуть, що мають усі необхідні документи і жодного археологічного закону не порушували. А ще обіцяють: якщо знахідка дійсно має історичну цінність, поступляться частиною території. І навіть готові зробити оглядовий майданчик. Зразки знайденої стіни вже направили до Київського інституту археології — на остаточну експертизу. Тим часом фахівці заявляють: якщо в столиці підтвердять припущення, то знахідка може змінити історію не лише Рівного, а й усієї Волині.

Телеканал ICTV
30.06.2005Орiєнтовне мiсце, що зазначено у матерiалi
вул. Соборна (фото 2004 року)

 Чи трипільська - невідомо, але під скло - не завадить.

Вже четвертий рік поспіль на вулиці Соборній триває реконструкція центральної частини Рівного (від залу камерної та органної музики до Театральної площі). А нещодавно, при будівництві підземного містечка, будівельники натрапили на фрагмент стародавньої стіни, яку багато хто чомусь вважає трипільською.

Спеціальною апаратурою геофізики спільно з працівниками Рівненського обласного краєзнавчого музею дослідили, що ця стіна розташована півколом. Одна сторона її простягається до парку Шевченка, а інша - поки що не досліджена. Можна припустити, що знайдена стіна у минулому сприяла захисту нашого міста. Оскільки вона має наукову та історичну цінність для вивчення історії нашого міста, її фрагмент планують зберегти та засклити.

- Стверджувати, що це саме трипільська стіна, ми не можемо, оскільки для точного її датування необхідно провести петрографічну експертизу розчину, який був використаний для кладки стіни - повідомила завідувачка відділу охорони культурної спадщини Рівненського обласного краєзнавчого музею Тетяна Бикова. Подібні фрагменти стародавніх стін будівельники знаходили і знаходять часто, але раніше, на жаль, ніхто не звертав на них уваги. Цікавим є те, що працівники музею виявили фрагменти стін у тих частинах міста, де ніколи не було забудови. Також під час будівництва було знайдено багато унікальних знахідок минулого: скарб золотих монет, срібні підставки для стаканів, вироби із скла та багато інших. Але потрапили вони не в музей, а до рук колекціонерів.

Взагалі, під нашим містом існує чимало структур із древніх стін, фундаментів та підземних ходів. Наприклад десять років тому, завдяки тому, що у парку ім. Шевченка обвалився асфальт, виявили підвальне приміщення будинку князів Любомирських XIX століття, з якого відходить декілька підземних ходів. Адже саме на цьому місці була розташована колись літня резиденція Любомирських. На думку працівників музею, ці ходи з'єднуються із ще більш древніми ходами. Але щоб підтвердити таке припущення, необхідно ці ходи дослідити відповідною апаратурою, якої у дослідників ще немає.

Вікторія АНДРУЩИК
Матеріал газети "ОГО"
07.07.2005Епоху знайденої стіни ще не встановлено
Фото А.Похилюка

 Рівне – дитина підземелля часів Трипілля.

Місту Рівне не 700, а п'ять тисяч років, його первісна назва була іншою - Суренж, а міські підземелля рясніють розвиненою сіткою підземних комунікацій загальною довжиною на сотні кілометрів. Це не історична фантастика, а реалії, які постали перед істориками після серії сенсаційних археологічних відкриттів, поштовхом до яких стало будівництво в центральній частині міста підземного торговельного комплексу.

Поки що історики розповідають про відкриття неохоче, оскільки зберігають інтригу довкола підготованої при підтримці Української Народної Партії та голови РОДА Василя Червонія книги. Чи супроводжуватиме її комерційний успіх, невідомо, але ефект бомби в науковому світі рівняни обіцяють. Провінційне "гидке каченя" готується стати прекрасним лебедем зі старовинним шляхетним родоводом.

Завідуюча відділом охорони культурної спадщини при Рівненському обласному краєзнавчому музеї Тетяна Бикова розповідає, що про сітку підземних комунікацій на території Рівного, Дубно, Гощі, Корця, Острога було відомо давно.
- Якщо поговорите зі старими будівельниками, то дізнаєтеся, що такі знахідки траплялися часто й раніше, але на них просто не звертали уваги. Про них писав і відомий письменник Короленко у творі "Діти підземелля". Підземку, змальовану Короленком, дослідники відносять до району, де нині розташована ЗОШ № 7. Доведено, що підземний хід звідти йшов під Устею до центральної частини міста. Загалом середня глибина залягання цієї комунікації складала 5-7 метрів.

Цікаві знахідки трапляються й на території нинішнього парку. Наприклад, нещодавно там було відкрито підземний хід, верхня частина якого є підвалом садиби князів Любомирських, а інша - входом до значно древніших шарів. Археологи навіть були змушені звернутися до міської влади з проханням укріпити верхній шар грунту довкола фонтану для того, щоб, не доведи, Боже, там не стався обвал.

Утім, подія, що змусила подивитися на ці комунікації більш серйозно, сталася наприкінці весни, коли в центральній частині обласного центру на місці будівництва підземного торговельного центру було виявлено рештки старовинної стіни.
- Ці рештки є лише частиною виявленої нами стіни, що пролягає півколом від органного залу до парку, - продовжує пані Бикова. Фрагменти стіни нами направлено на експертизу до Львова, щоб визначити дату її спорудження. До результатів експертизи говорити про її давність не варто, але очевидно, що, за найскромнішими припущеннями, йдеться про дохристиянський період.

Про те, що історики поки що не домовляють, розповідає голова Рівненської обласної державної адміністрації Василь Червоній. Він, очевидно, був ознайомленим з основними науковими гіпотезами, висунутими науковцями після знахідок, і запевнив журналістів у тому, що виявлена стіна швидше за все відноситься до доби Трипілля, тобто вже за 3-4 тисячі років до Різдва Христового місто Рівне існувало і процвітало, а назву воно мало - Суренж.

Нині доводиться лише здогадуватися, навіщо нашим пращурам були потрібні підземні ходи. Зрозуміло одне: упродовж кількох десятиліть вирити сотню-другу кілометрів надійних підземних комунікацій, та ще й за тогочасного розвитку техніки, було неможливо, отже, цілком вірогідним може бути припущення, що дулібам такі комунікації перейшли у спадок від давніших мешканців нашого краю, можливо, тих-таки трипільців

Тетяна Бикова припускає, що підземелля дуліби використовували передусім у цілях безпеки та швидшого пересування (на кшталт сучасного метро). Неподалік міста Дубно виявлено арочні 2-3 метрові підземні ходи, що вели до Пересопниці. Такою підземкою цілком можна було промчати й кіньми.

Попри те, що, як уже згадувалося, будівництво в центрі міста призвело до масштабних археологічних відкриттів, рівненські археологи з сумом констатують, що через недостатній контроль прямо з землі до антикварних магазинів потрапили дуже цікаві знахідки, а скарб золотих монет робітники розібрали поміж собою, так що історики їх навіть не побачили, не допомогла навіть СБУ. Таким чином було втрачено дуже цінну інформацію про розвиток Рівного в середньовіччі.

Перед міською громадою тепер стоїть украй важливе завдання: зберегти знайдену історичну спадщину і довести новий рівень започаткованих досліджень старовинної історії міста до логічного завершення. У зв'язку з цим за підтримки обласної державної адміністрації створюється державна служба охорони культурної спадщини, обласне товариство охорони пам'яток історії та культури. А голова РОДА Василь Червоній неодноразово виступав з ініціативою створення в Рівному Інституту дослідження Волині. Безумовно, наш багатий на історичні події край приховує ще чимало свідчень про життя пращурів у сиву давнину. Відкриття, що сталися в Рівному, за твердженнями науковців, можуть призвести до перегляду значної частини дохристиянської історії України. Водночас, це стимулюватиме археологів до праці і в інших регіонах, а тому варто сподіватися на нові знахідки і вже нічому не дивуватися.

Ігор Гошовський
Матеріал газети "Волинь"
15.07.2005 р.
 Під Рівним знайшли підземні ходи

Місцевим геофізикам вдалося не лише дослідити схему підземелля, а й відкопати туди вхід. Однак знахідка може становити загрозу для мешканців, які полюбляють масові заходи. Адже від сильної вібрації підземки у центрі парку можуть завалитися, стверджують спеціалісти.

Розпочати дослідження місцевих геофізиків спонукала програма виявлення та захисту об’єктів культурної спадщини Рівного, у зв’язку з появою фактів випадково виявлених руїн. Розпочали роботи з парку культури та відпочинку імені Тараса Шевченка. Як розповів геофізик Олексій Андрєєв, у результаті геофізичних досліджень виявлено, що під землею існує ціла структура підземних споруд, відкритий вхід у них і встановлено, що побудували їх ще Любомирські. Геофізики стверджують, що все місто пронизане системою підземних ходів. І знаходиться вона на дуже великій глибині, втім зараз певні її ділянки засипані. Дослідження показали, що існує три підземних рівні. Припущення щодо п’ятого та шостого можуть підтвердити лише розкопки. А для цього потрібні кошти.

Провалитися у підземелля князів Любомирських може не лише улюблене рівнянами місце для проведення паркових дискотек у парку відпочинку, а й фонтан, що поруч. Тріщина, що з’явилася на ньому, проглядається нині дуже добре. Аби зарадити цьому, фахівці сьогодні вбачають два можливих варіанти. Перший — забетонувати ці підземні ходи і забути про них, або відкопати та зберегти для нащадків.

ІА “Рівнеінформ”
Матеріал газети "ОГО"
21.07.2005 р.

 Підземелля древнього народу. У Рівному та області знайдено підземні ходи

За однією з гіпотез, вони збудовані у 7-8 столітті, ще до появи Київської Русі.

Та знахідку ніхто не досліджує. І в місцевих ентузіастів, і у влади немає коштів. Тому деякі ходи заливають бетоном, щоб не було проблем.

Ця бетонна плита у парку Рівного закриває вхід до підземелля. Бетон залили перед Днем Незалежності за вказівкою міської влади, щоб ніхто не провалився під землю під час святкування. Вхід виявили випадково. Сім років тому у нього провалилася колесом вантажівка. Спочатку його засипали будівельним сміттям. Потім розчистили, щоб дослідити. Тепер знову закрили. Попередні геофізичні дослідження показують, що підземні ходи пронизують усе місто.

Олексій Андреєв, геофізик:
"Старожили кажуть, що є і вони були там, мінімум два бутових ходи під Устю. Тобто вони пронизували все місто і тяглися. За нашими даними один підземний хід йшов до Кременця, інший до Пересопниці".

У Рівненській міській раді відмовилися коментувати , хто забетонував вхід до підземелля, коли його відкриють і чи продовжать дослідження. І порадили звернутися в обласний краєзнавчий музей. Краєзнавці кажуть, що у них нема повноважень, які б дозволяли зберігати та досліджувати історичні пАм’ятки. Голова обласної адміністрації Василь Червоній визнав, що занедбаність підземель – провИна влади.

Василь Червоній, голова Рівненської облдержадміністрації:
"Звичайно, повинна відповідати влада. Але в системі органів державної влади була, я перепрошую, немає, не існує тієї структури, яка має власне за це відповідати. Ми її зараз створюємо".

Поки місцева влада з’ясовує, хто саме має відповідати за збереження і дослідження підземних ходІв, вони заростають бур’янами, як оцей, що на околиці міста. Або руйнуються, як цей, що в селищі Гоща Рівненської області. Його знайшли на городі місцевого мешканця.

Олександр Гончар, мешканець с. Гоща:
"З цегли. Цегла, ще старовинна цегла. Він довгий такий, аж 25 метрів".

Колись це був підвал. Тепер хід у деяких місцях обвалилася. Десь засипало землею, десь – сміттям. Досліджень наразі не ведуть, бо нема грошей. А йти всередину, поки там не встановили підпори, – небезпечно.

Історики кажуть, що на Рівненщині дуже багато таких підземних ходів. Але куди вони ведуть і кому вони належали – відповіді немає.

Деякі дослідники стверджують, що підземні ходи вели аж до Кременця, Острога та Почаєва і що збудував їх древній народ, який населяв Україну у дохристиянські часи. Інші науковці кажуть - це лише підземелля польських князів сімнадцятого століття. Але щоб дізнатися, напевно, потрібні дослідження та експертизи, а не бетонні люки.

Валентина Люля, Дмитро Бабак, Рівне
Матеріал "Першого національного каналу"
29.08.2005 р.

 Додаткові матеріали
Читайте також матеріал "Суренж / Рівне".

 Важливе застереження

Цитування або передрук iнформацiї, що розмiщена на сторiнках Iнтернет проекту "Вiртуальне мiсто Рiвне" дозволяється лише за умови зазначення наступного рядка: "Вiртуальне мiсто Рiвне" © www.rivne.org

<< Повернутись