Собор на долоні.

Микола Козачевський поруч з макетом Воскресенського собору Пропонуємо відвідувачам Інтернет проекту „Віртуальне місто Рівне – www.rivne.org” познайомитись з людиною-майстром, яка обрала собі досить рідкісне хобі – виготовлення макетів храмів та церков України.

Микола Михайлович Козачевський народився у 1934 році на Сумщині. Після закінчення педагогічного інституту працював вчителем історії, а згодом, директором школи у Сумській області. З 1978 року мешкає у Білій Церкві, що на Київщині.

Якось, у 1988 році, Микола Михайлович вирішив зробити годівницю для птахів у вигляді церкви з дзвіницею й, навіть, з дзвонами. Горобці, синиці й інші птахи із вдячністю віднеслись до роботи майстра. Не оминули увагою цей дивний виріб і діти. Того ж року святкувалося 1000-річчя прийняття Християнства. Це й підштовхнуло пана Миколу до ідеї: створити до 2000-річчя Різдва Христового своєрідний музей храмів і церков України.

Соборна Україна. Виставка

Микола Михайлович Козачевський не оминув своєю увагою храми нашого міста, тому люб’язно погодився з цього приводу відповісти на кілька запитань.

- Отже, пане Миколо, відомо, що у Вашій колекції “Соборної України” завжди на почесному місці макет Рівненського Свято-Воскресенського собору. Що привело Вас до його створення?
- Це дійсно так. Неодноразово бував на Рівненщини з виставками. Проходив повз Свято-Воскресенського Собору, коли йшов від краєзнавчого музею до залізничного вокзалу. Саме працівниця музею (прізвище, нажаль, не пам’ятаю, звати Зоя) сфотографувала його для мене. Ось по цих фото я потім робив макет.

- Коли був виготовлений макет?
- У 2002 році (з 21 серпня по 1 листопада). Працював над ним по 12-14 годин на добу, а 2 рази працював цілодобово, бо хотів закінчити макет до того, як перевозити виставку з вашого краєзнавчого музею до м. Сарни (там є філіал музею). На виготовлення макету я витратив десь біля 450-480 робочих годин. При 8-годинному робочому дні – це три місяці.

- Які розміри макета? Наскільки він менший від оригіналу?
- На превеликий жаль, я цього і сам не знаю. Зверніться до вчителя математики і покажіть йому викрийку макета, або його фотографії. Можливо він відповість вам на це запитання. Я ж лише бувший вчитель історії. Цифрових копій (планів) у мене немає і не було.

- З яких матеріалів виготовлено макет?
- Всі макети я виготовляю з фанери, дерева, картону. Використовую клей ПВА, шурупи, цвяхи, емалеву фарбу.

- Що було вихідним матеріалом при виготовленні макета?
- Це, перш за все, Свято-Воскресенський собор, з якого ми зробили 21 фотографію. На основі цих фотографій я робив робоче креслення собору. По цьому кресленню я виготовляв усі деталі макету і з’єднував їх в одне ціле.

- Де знаходиться зараз макет і яка його подальша доля?
- Зараз макет знаходиться на виставці в Національній бібліотеці ім. Вернадського у Києві і буде там до кінця квітня. Щодо подальшої його долі, то цього я не знаю і сам, бо не знаю яка доля спіткає всю мою колекцію, яку маю намір продати. Думаю, що скоро розв’яжеться це питання.

Збiльшити - Чи виготовляли Ви ще якісь макети, що пов’язані з нашим містом? Як щодо Покровського собору?
- Дійсно, крім Свято-Воскресенського собору я виготовив для своєї колекції маленький макет Успенської церкви (дерев’яна церковка 18 століття знаходиться недалеко від залізничного вокзалу). Зробив також і макет вашого залізничного вокзалу, де ночував багато разів, бо я подорожував з колекцією і в Сарни, Березне, Костопіль, Млинів, Остріг, Луцьк, Колодяжне, Володимир-Волинський. Макет, як на мене, вийшов дуже гарний. Доречі, макет вокзалу можу продати, якщо хтось бажає його придбати. Щодо Покровського собору, вважаю, що його макет став би прикрасою робочого кабінету мера чи голови держадміністрації. Якщо замовлять керівники міста, можу зробити, чому б ні.

Дякуємо Миколі Михайловичу за те, що погодився відповісти на запитання та за те, що не забуває про наш край. Для охочих надаємо адресу та телефон майстра: 09108 Біла Церква, Київська обл. вул. Леваневського буд.48, кв. 119. Тел. (04463) 7-38-13.

Ігор Сирота
Квітень 2007 року
Ілюстрації www.rivne.org

 Важливе застереження

Цитування або передрук iнформацiї, що розмiщена на сторiнках Iнтернет проекту "Вiртуальне мiсто Рiвне" дозволяється лише за умови зазначення наступного рядка: "Вiртуальне мiсто Рiвне" © www.rivne.org

<< Повернутись