Як відзначали свята в Рівному 100 років тому.

Без свят наше життя було б сіре й одноманітне. Про те, що рівняни завжди вміли гарно відзначати різноманітні події, свідчить й історія нашого міста. Ось що розповідають архівні документи про святкування 100-річного ювілею Вітчизняної війни 1812 року.

Рішення про відзначення цієї дати міська Дума ухвалила 8 серпня 1912 року. А вже через тиждень святкування розпочалося з народних читань у кінотеатрі Зафрана та синематографі "Новий світ". Кошти на це виділили з міської скарбниці. Лекції про видатні епізоди війни читали й у навчальних закладах Рівного. 25 серпня в місцевому соборі відслужили панахиду по імператору Олександру І та його сподвижниках.

У 100-річчя Бородінської битви, 26 серпня 1912 року, після літургії й богослужіння відбувся загальнонародний молебень під відкритим небом. Збереглися свідчення старожилів міста про великий хресний хід, який розпочався з навколишніх сіл (Тинного, Басового Кута), від Омелянської й Успенської церков і церкви реального училища і об'єднався з Соборним хресним ходом на базарній площі. Потім там відбувся парад військ. Населенню роздавали ювілейні книжки „Сельского весника”, передплату якого в кількості 2000 примірників фінансувала міська управа, а 10000 примірників - повітова земська управа. З Петербурга та Києва надійшли ювілейні видання - тисяча екземплярів картин із зображенням імператора Олександра І і "величайшего полководца императора Франции Наполеона І Бонапарта" з коротким описом Вітчизняної війни 1812 року та 500 екземплярів брошури "За Веру, Царя и Родину" (1812 року).

Щоб влаштувати справжнє всенародне свято, міське громадське управління звернулося з проханням до власника міста князя Любомирського дозволити провести гуляння в його парку Грабник. Туди ж запросили й два військові оркестри. Для організації феєрверків і „туманных картин Отечественной войны” замовили 50 різнокольорових ракет. "10 бураков и бомб, 5 телеграфов. 5 вертящихся солиц, 10 римских свечей, 10 фонтанов, 5 разных огненных фигур и бенгальских огней". Для зближення народу з військом міська влада просила військове відомство дозволити рівнянам бути присутніми на казарменному плацу під час військового феєрверка та ігор. На завершення святкування 27 серпня у кінотеатрах (для учнів – безкоштовно, а для військових і дорослих - за зниженими цінами) демонстрували картини видатних епізодів війни. Кілька міських вулиць було перейменовано: Німецьку на Бородінську, Малу Монопольову - на партизана Давидова, Литовський провулок - на вулицю Кутузовську.

Людмила Леонова
начальник відділу держархіву Рівненської області
Передруковано з газети „Сім днів”, 2003 рік.

 Важливе застереження

Цитування або передрук iнформацiї, що розмiщена на сторiнках Iнтернет проекту "Вiртуальне мiсто Рiвне" дозволяється лише за умови зазначення наступного рядка: "Вiртуальне мiсто Рiвне" © www.rivne.org

<< Повернутись