З життя мiста

У цьому роздiлi ми пропонуємо найцiкавiшi публiцистичнi статтi, що стосуються Рівного та його мешканців.

Топонімічний ландшафт старого Рівного.
Чи задумувались ми, рівнями, над тим, наскільки глибоко знаємо своє місто, його історію? Дехто може заперечити, мовляв, навіщо нам те минуле. У нас вистачає проблем і сьогодні. Але "хто проти історії, проти того – історія. Проти такого рожна важко перти". Так писав ще в минулому столітті український історик М. Костомаров.


Далi >>>

Двісті років Любомирських у Рівному.
Серед представників роду Любомирських, одного з найбагатших магнатських родів не тільки на Волині, але й деякою мірою в усій Польщі, було багато цікавих людей. Любомирські були військовими, дипломатами, письменниками і музикантами… Вони також відомі в історії як владолюбці, деспоти, інтригани, пияки і марнотратники. Якими ж були Любомирські – власники Рівного, чим запам’ятались і як прислужилися його розвитку?


Далi >>>

200 грамів хліба на день і 400 грамів м'яса на місяць.
Минає 69 років із того часу, коли після трьох неймовірно важких років німецько-фашистської окупації було звільнено наше місто. За окупаційний період багато втрат зазнали люди та господарство нашого краю, хоча життя тривало й під гітлерівським чоботом. Яким воно було, як вдавалося виживати людям, які підприємства працювали в Рівному за німців? Про це багато розповідають документи Державного архіву Рівненської області.


Далi >>>

За незалежну, самостійну Україну (1996 рік).
Події, що відбувалися у нашому місті протягом 1987-1991 років, назавжди ввійдуть у багатовікову історію Рівного, області. І нині, коли ми урочисто відзначаємо 5-ту річницю Незалежності України, нам, думається, доцільно згадати хоча б основні з них. Адже за Незалежність України треба боротися і в наш час, боротися мирними засобами проти комуністичних сил, які будь-що намагаються стримати розпад радянської імперії, тих сил, які у Верховній Раді голосували протії Конституції України, не присягнули на вірність тій державі, у якій живуть та працюють - Україні.


Далi >>>

Музей у роки воєнного лихоліття.
Чи достатньо правдиво й аргументовано висвітлена сьо¬годні історія нашого міста періоду Другої світової війни? Що знаємо ми про функціонування в час окупації міста окре¬мих організацій та установ, про ставлення чужинців до українського культурного надбання? Подібних питань можна поставити чимало, а віднайти об'єктивні відповіді доволі складно. Спробуємо, проаналізувавши деякі документи і спогади рівнян, дізнатись про діяльність Рівненського крає¬знавчого музею в 1941-1944 роках.


Далi >>>

Костелу в Рівному - 460 літ.
Мабуть, не всі парафіяни та гості нашого міста знають про це. Спершу на місці нинішнього костелу святого Антонія (тепер тут діє зал камерної та органної музики) була католицька святиня - дерев'яна будівля. Їі звела в 1548-му Беата з роду Косцєлєцьких. княгиня Острозька...


Далi >>>

Przewodnik po Wolyniu (1938).
Якуб Гофман (Jakob Hoffman). Поляк за національністю, вчитель за покликанням, майже два десятки найбільш активних, творчих років свого життя він присвятив дослідженню Волині. Робота в школі, будь то вчительська, а з часом директорська посада, спонукала його весь час до пошуків збагачення цієї нелегкої праці новими науковими розробками. Саме йому прийшла ідея започаткувати вперше на Волині випуск щорічників - періодичних видань, матеріали яких могли б використовуватися вчителем на уроці в школі.


Далi >>>

Чому райхскомісара Еріха Коха не судили в Рівному?.
Еріх Кох. У роки нацистської окупації України це прізвище знав кожен дорослий чи підліток. Офіційно із серпня 1941 року він іме¬нувався райхскомісаром України, неофіційно - її катом. Столи¬цею Кох обрав волинське місто Рівне. Гітлер «вділив» йому те¬риторію, де мешкало щонайменше 16,9 млн. жителів, переважно українців...


Далi >>>

Рівне, місто.
Пропонуємо вашій увазі поглад на історію нашого міста, українського історика, археолога та краєзнавця Олександра Цинкаловського.

Назва Рівне походить від слова рів, рови, якими був оточений рівенський замок, що знаходився в долині річки Устя. Як бачимо, в документах з 16 ст., оселя ця виступає під назвою Рівноє — Рівне....


Далi >>>

Розвиток техніки.
Телеграфна станція у Рівному почала працювати в 1862 р. Відомо, що у 1855-1859 роках в Україні було збудовано декілька ліній, в тому числі від Києва через Житомир і Рівне до Радзивілова, що був на австрійському кордоні. У 1862 році між Рівним і Житомиром було три телеграфні проводи. На ділянці Рівне—Радзивілів працювала одна лінія, в напрямку Луцька їх було дві, а звідти через Ковель на Варшаву знову йшов один провід.


Далi >>>

Рівне бандитське. Кримінальна хроніка новітньої історії.
Пропонуємо цикл матеріалів, присвячених перипетіям навколо порівняно спокійного, але донедавна досить криміногенного західного краю. Вашій увазі представлено події, що розгорталися у період формування пострадянської української держави – «перехідний вік» для усього українського соціуму. Давайте зануримось у спогади, пригадаємо історію, якою вона була і хто її писав. Отож, читайте й аналізуйте…


Далi >>>

Рівненська українська гімназія: сторінки минулого та сьогодення.
2008-й - ювілейний для Рівненської української гімназії: їй виповнилося 85 років. Як не дивно, створена вона була в дер¬жаві - Другій Речі Посполитій - у далекому 1923-му, а відроджена – за незалежної України: 1994-го. Цей навчальний заклад у Польщі став духовним центром українства та просвітництва, тут здобували освіту та виховували свідому українську мо¬лодь із національно-патріотичними переконаннями...


Далi >>>

Фундаторка Рівного.
Йдеться ще не про глибоке науково-історичне дослідження її детального життєпису і навіть не суспільно-політичний портрет Марії Несвізької, які вже офіційно визнані рівнянами навіть у чудовому білому мармуровому втіленні рівненських архітекторів, дизайнерів і будівничих. Вони піднесли свою землячку-волинянку на чесно і сповна правомірно зайнятий нею трон офіційної фундаторки, господині і княгині Рівного. До того ж освяченої у таких високих суспільно-політичних, особистісних і правничодержавних чеснотах вельмишановною громадою міста - як цього високоповажна княгиня Марія сповна заслуговує.


Далi >>>

Региональные князьки и корольки: Ровенщина (2008 год)
НАСЕЛЕНИЕ - 1,15 МЛН. ЧЕЛ. СРЕДНЕМЕСЯЧНАЯ ЗАРАБОТНАЯ ПЛАТА - 1133 ГРН. ВАЛОВОЙ РЕГИОНАЛЬНЫЙ ПРОДУКТ - 8,9 МЛРД. ГРН.


Далi >>>

Комплекс Любомирських у Рівному
на акварелях Жана Якоба Бургіньйона.

Розглянуто зміст і обставини створення унікального архівного документа під назвою „План замку, садів, парку та частини міста Ровно", на якому представле¬но низку акварельних малюнків із видами неісную¬чого палацово-паркового комплексу Любомирських, виконаних архітектором Бургіньйоном у 1787 році.


Далi >>>

Шевченко і Ровенщина
40-і роки в Шевченковій біографії — час стрімкої світоглядної і творчої еволюції. Саме в ці роки поетична муза Кобзаря дала світові цілий ряд видатних творів — і ліричних віршів, серед яких безсмертний «Заповіт», і балад, і поем, — «Сон», «Кавказ», «І мертвим, і живим.,.», «Єретик», «Наймичка» тощо. Періодом рішучого соціального змужніння таланту, надзвичайного творчого піднесення Т.Г.Шевченка стали «Три літа» (1843—1845 рр.). Саме в цей час написано переважну більшість із названих творів...


Далi >>>

Від театру Зафрана до кінотеатру «Партизан»
Про це приміщення нині знають переважно історики та ентузіасти, які цікавляться історією Рівного. Пересічний рівнянин такий заклад, як театр Зафрана, мабуть, вже не пам’ятає. Це й не дивно — під час війни він був зруйнований, а на його місці з часом виник більш відомий Народний дім. Натомість саме з будинку на тогочасній вулиці Гоголівській сто років тому, як це не дивно звучить, розпочалася історія рівненських кінотеатрів.


Далi >>>

Історія міст і сіл України
Ровно (Рівне) — місто обласного підпорядкування адміністративний, економічний і культурний центр Ровенської області. Розташоване в центральній частині області, на річці Усті (у XVIII ст. Оствиця), за 321 км. від Києва (по шосейному шляху). Вузол залізничних і автомобільних шляхів. Має повітряне сполучення а Москвою, північними районами області та 8 багатьма містами України. Площа міста — 36 км2. Населення — 130,5 тис. чоловік (на 1 січня 1972 року).


Далi >>>

Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона.
Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона (Энциклопедия Брокгауза и Ефрона) - российская универсальная энциклопедия, выпущенная акционерным издательским обществом Ф. А. Брокгауз - И. А. Ефрон (Петербург) в 1890-1907 годах. Состоит из 82 основных и 4 дополнительных томов.


Далi >>>


Краткая еврейская энциклопедия.
Краткая еврейская энциклопедия (КЕЭ) в 11 томах на русском языке издана в Иерусалиме в 1976-2005 гг. Обществом по исследованию еврейских общин при поддержке Еврейского университета в Иерусалиме. КЕЭ - единственное сводное отраслевое энциклопедическое издание по иудаике на русском языке, которое вышло в свет после почти 70-летнего перерыва с момента издания "Еврейской энциклопедии" Брокгауза и Ефрона.


Далi >>>

John Reed. War In Eastern Europe. An optimistic pilgrimage. (1915 рік).
We changed trains at Rovno, where there was a wait of nine hours. There we ran into Miroshnikov, the English-speaking subofficer who had looked after us in Tarnopol, now bound north on official business. "Let's walk around," - he proposed. - "I want to show you a typical Jewish town of the Pale"...


Далi >>>

Це було в Ровно... (1977 рік).
Через Гощу в Ровно проходить автотраса Київ— Львів. Комфортабельні автобуси мчать до Львова, Івано-Франківська, Тернополя, Чернівців, Трускавця. Якщо будете їхати цією трасою, зверніть увагу на міст через Горинь. Його «біографія» тісно пов'язана з історією краю. «На Горині, біля Гощі, наші наздогнали білопо-ляків,— згадував С. М. Будьонний.— Ті зірвали міст»....


Далi >>>

Ровно (1957 рік).
Лише всебічне вивчення історії Рівного дозволить наближитись до правдивого опису подій, що мали значення для розвитку нашого міста. Саме тому ми знайомимо наших читачів з різними, часто упередженими, краєзнавчими поглядами. Цього разу, пропонуємо поглянути на історію міста очима сталінських науковців.


Далi >>>

Ровно (1969 рік).
РОВНО. Старовинне українське місто, адміністративний, економічний і культурний центр Ровенської області УРСР (116 тисяч жителів). Розташоване на річці Устьє, лівій притоці Горині. Час заснування невідомий. Перша письмова згадка про місто відноситься до 1282 року. У середні віки Ровно було власністю різних українських, литовських і польських феодалів. У 1507 році одержало магдебурзьке право, за яким звільнялося від влади магнатів і одержало органи самоврядування....


Далi >>>

Прочитуючи сторінки минулого.
Колись у передмові до книги Ярослава Поліщука „Рівне: мандрівка крізь віки” відомий краєзнавець Григорій Дем’янчук писав: „Як і людина, кожне місто має свою біографію. Як і людина воно народжується і зростає. І в тій біографії в різному часовому вимірі переплітаються мільйони і мільйони людських доль; його локальні історичні факти і події, невіддільно пов’язуються з історією краю, країни, сусідніх країн, усього світу. Пізнавати цю живу історичну конкретику, знати її – духовна потреба і святий обов’язок тих поколінь, які виходять на передову лінію, вістря історичного розвою міста нашої доби, маючи за спиною (в пам’яті) тисячоліття людських борінь, горя і радощів...


Далi >>>

Рівне – найбільш благоустроєне місто Волинської губернії.
Наприкінці XIX ст. Рівне було одним з найбільш благоустроєних і розвинених міст Волинської губернії. Великий парк, розкішні сади... Передмістя-фільварки оточували місто, збільшуючи його розміри. 1863 року в Рівному налічувалося майже 6,5 тис. мешканців, у 1886 році – вже 9793, а в 1909-му – майже 30,3 тис. Основними заняттями рівнян було садівництво, городництво, вони утримували постоялі двори, завозили до міста товари. Дрібним крамом торгували переважно євреї. Промисловість була слаборозвиненою. Працювали тютюнова та суконна фабрики, пивоварний та шкіряний заводи...


Далi >>>

Як відзначали свята в Рівному 100 років тому.
Без свят наше життя було б сіре й одноманітне. Про те, що рівняни завжди вміли гарно відзначати різноманітні події, свідчить й історія нашого міста. Ось що розповідають архівні документи про святкування 100-річного ювілею Вітчизняної війни 1812 року...


Далi >>>

Польський період в історії Рівного.
Упродовж віків наше місто неодноразово міняло своїх господарів. З 1725 року аж до 1939 було власністю польських магнатів Любомирських. Саме за їх панування місто досягло найбільшого розквіту. У першій половині XVIII століття Станіслав Любомирський відбудував старовинний замок, перетворивши його на палац з розкішним садом, який був окрасою міста аж до кінця XIX століття. Після пожежі у 1926 році палац поступово зруйнувався...


Далi >>>

Місто Рівне (1880 р.).
Одним з найдавніших міст Волині, про заснування якого збереглися достовірні дані та письмові згадки, є Рівне. Назву свою це поселення отримало, безперечно, від характеру місцевості, в якій воно було засноване: на рівнині, звідусіль оточеній горами, біля великого ставу і при його витоку; звідси - старовинне Рівне, а ріка, котра обмивала те поселення - Устьє, Устя...


Далi >>>

Оподаткування (1929 р.).
На території Волинського воєводства знаходиться 11 Казначейських управлінь, що підпорядковані Волинській Казенній Палаті. Управління знаходяться у повітових центрах, тільки у одному місті Рівне є 2 Казначейські управління: Рівне-повіт та Рівне-місто, що пов'язано зі жвавою торгівлею м. Рівного. Разом в усіх Казначейських управліннях працює 168 штатних працівників, що, зважаючи на загальну кількість платників різних податків у воєводстві в середньому становить...


Далi >>>

Slownik Geograficzny Krolestwa Polskiego i innych krajow slowianskich (1878-1900 рр.).
Наприкінці позаминулого століття у Польщі було видано багатотомний географічний словник у якому знайшлося місце і для Рівного. Пропонований матеріал передруковано з сайту www.brozbar18.webpark.pl/slownik/ та подано мовою оригіналу.


Далi >>>

Євреї міста Рівного між двома світовими війнами
Рівне не можна віднести до числа великих міст, де визначалися стратегічні ініціативи суспільно-політичного життя. Одне з повітових міст Волинського воєводства, воно, радше, було дзеркалом тих тенденцій, що вирували в політичному житті Польщі, а подекуди й у міжнародній політиці. У суспільно-політичному житті євреїв Рівного 1921–1939 рр. можна визначити три етапи...


Далi >>>

В сердцах ровенчан - навечно (1985 год).
Четыре десятилетия отделяют нас от залпов салюта Победы, известивших всему миру о славной победе советских людей над фашизмом, о победе жизни над смертью, света над мраком. Время идет вперед. Новые поколения людей не знают страшной войны, не знают гула пушек и вражеских самолетов. Дети и внуки тех, кто погиб на фронтах, продолжают их славные трудовые дела...


Далi >>>

Собор на долоні.
Пропонуємо відвідувачам Інтернет проекту „Віртуальне місто Рівне – www.rivne.org” познайомитись з людиною-майстром, яка обрала собі досить рідкісне хобі – виготовлення макетів храмів та церков України.


Далi >>>

Рівне: назад до капіталізму.
Вже шістнадцятий рік живемо ми у новій державі, діти наші вчать історію за новими підручниками і не вступають до піонерської організації. Статую Леніна на центральній площі Рівного давно замінили на іншу… Про те, як це сталося саме в нашому місті, прочитати, як ведеться, немає де. І зрозуміло чому. Історикам, тим, що на кафедрах, писати не виходить. Бо можуть згадати теми їхніх дисертацій, написаних ще у часи «боротьби з націоналізмом». І взагалі, людей, які б не хотіли згадувати свою діяльність у вісімдесяті роки, серед нинішніх керівників аж занадто багато. Тому і залишається «білою плямою» чи не найцікавіший період історії Рівного минулого століття...


Далi >>>

До звіробою на поклін...
Зрештою, мова не тільки про звіробій, який названо "травою від 99 хвороб". Мова про кожну цілющу квіточку, стебельце, корінчик та їхній зустрічний потяг до людини. І саме таку аксіому запровадили фундатори народного зцілення Волині Михайло та Іван Носалі, а їхній науково-практичний набуток про лікарські рослини став справжнім унікальним явищем у вивченні та застосуванні скарбів із цілющої скарбниці природи.


Далi >>>

Найвищі споруди Рівного.
Рівненські будівлі за висотою не можна занести ані до всесвітньовідомої Книги рекордів Гіннеса, ані до вітчизняної Книги рекордів України. До їхніх верхівок навіть не торкаються низькі хмари. Але серед міських об’єктів архітектури є й свої рекордсмени. Кореспондент “Рівненської газети” знайшов їх...


Далi >>>

Вулиця Замкова.
Вулиці Замковій пощастило. Її назва була змінена лише одного разу у роки другої світової війни на Бургштрасе. Топонім "Замкова" влаштовував і тих, хто володів містом в період середньовіччя, і тих, хто мав відношення до управління містом в XX столітті. Самої споруди, яка дала назву вулиці, вже давно немає, проте пам'ять про неї збереглась.


Далi >>>

Промисловість РІвного: млини, крупорушки та пивзавод Пісюка
(рік 1938).

Прийшовши у вересні 1939 року на Рівненщину, представники Радянської влади відразу ж почали займатися своєю улюбленою справою - націоналізацією місцевих підприємств, до створення яких вони не мали жодного відношення...


Далi >>>

Готелі Рівного (30-ті роки ХХ ст.).
Рівне наприкінці 30-х років було невеличким містом. Та, незважаючи на це, в ньому нараховувалось аж 11 готелів. Всі вони були приватною власністю, а тому не оминули націоналізації, яку Радянська влада, прийшовши у вересні 1939 року на наші землі, застосовувала повсюдно....


Далi >>>

Де милися рівняни наприкінці 30-х років ХХ ст.
Користуючись постійно таким благом цивілізації, як, скажімо, ванна (якщо, звичайно ж, дають гарячу воду), мало хто з нинішніх жителів Рівного задумується над тим, де милися наші попередники понад півстоліття тому. А вибір тоді, до речі, був не досить великим: ночви та нагріта на плиті вода або ж головний гігієнічний заклад будь-якого міста - лазня....


Далi >>>

Rowne (2005 рік)
Погляд сучасних польських краєзнавців на історію нашого міста пропонуємо у наступному матеріалі, що є частиною книги "Wolyn. Przewodnik po Ukrainie Zachodniej" (автор Grzegorz Rakowski), яка видана 2005 року у Польщі. Матеріал подано мовою оригіналу.


Далi >>>


Roman Janislawski: Kilka slow o Rownem (1939 r.)
На фото праворуч можна бачити "Iлюстрований путівник по місту Рівне", що вийшов 1937 року у Рівному під редакцією Тадеуша Горніцкого. Маємо підозру, що автором цього путівника був військовий кореспондент Польської Телеграфної Агенції у Луцьку Роман Яніславський, "Кілька слів про Рівне" якого пропонуємо мовою оригіналу.


Далi >>>

Ilustrowany przewodnik po Wolyniu. Rowne (1929 r.)
Пропонуємо перегорнути кілька віртуальних сторінок путівника по Волині доктора Мечіслава Орловича та познайомитись, що правда польською мовою, з містом Рівне 1929 року. Доречи, цей путівник кілька разів перевидавався. Останній раз у 2005 році (фото праворуч).


Далi >>>

Рівненські ціни (роки 1920-1921).
Одним з показників стабільності як політичного, так і економічного становища була динаміка зміни цін на місцевих ринках. Саме тому польська адміністрація постійно збирала інформацію про цінову ситуацію. Подібні зведення щотижня лягали на стіл рівненського бургомістра та інших керівників регіону....


Далi >>>

Ровно. (1973 рік. Уривок)
... Фашистські загарбники завдали Ровно величезної шкоди. На вулицях і площах обласного центру скрізь були купи цегли, заліза, згарищ, воронки від бомб (фашистська авіація бомбила місто і після його визволення), коробки зруйнованих будинків, повалені паркани, телеграфні стовпи. Окупанти вивезли устаткування промислових підприємств, паровози і вагони залізничного парку, пожежні автомашини з цистернами, обладнання пошти, телеграфу, книги бібліотек, експонати музею, зруйнували школи, магазини, готелі, їдальні, лазні, театр, 845 будинків з 5 тис. житлового фонду Ровно. 1235 будинків потребували капітального ремонту, 1300 - середнього. Місто залишилось без світла, зв'язку, води. Цілі квартали знаходились у руїнах. Але люди не занепали духом...


Далi >>>

Нюрнбергский процесс. (Уривки)
Осуществляя свой чудовищный план истребления мирного советского населения, гитлеровские палачи в Ровно беспощадно и систематически уничтожали мирных советских граждан. Ровенская тюрьма постоянно была переполнена обреченными на смерть...


Далi >>>

Трагічні роки. (Уривок)
Новочасне найтяжче випробування нашого міста — випробування кривавою та спустошливою другою світовою війною — розпочалося вранці 22 червня 1941 року. На кілька літ Рівне опинилося в епіцентрі воєнних подій, зазнаючи в тому пеклі усіх мислимих жахів та людських трагедій, Наступного дня війни центральна частина міста перетворилася в страшну руїну. Зруйновані дощенту або частково будинки, пожарища на місці людських осель, вирви від бомб, повалені телеграфні стовпи, а подекуди і людські трупи — такими були наслідки бомбування міста німецькою авіацією...


Далi >>>

Місто бойової слави.
Сонячного літнього дня 22 червня 1941 року Ровно блискавкою облетіла тривожна звістка: війна, фашистська Німеччина напала на нашу країну. Вже в перший день віроломного нападу війна принесла ровенчанам людські жертви. Смерть прилетіла на крилах фашистських літаків. Молодчики рейхсмаршала авіації ката Герінга скинули бомби у центрі міста — не на якісь важливі воєнні об'єкти, а на жилі квартали...


Далi >>>

Суренж \ Рівне.
22 березня 2006 року в приміщенні Рівненської облдержадміністрації відбулась презентація книги „Велич Дулібії Рось. Суренж. (Таємниці Волинської землі)”. Перед її написанням автори поставили собі за мету спробувати поглянути під іншим кутом на питання про місце, час, виникнення та остаточне становлення слов’янства. Значне місце в праці відводиться викладу хронологічних подій, які відбулись на теренах слов’янського світу і навколо нього. Приділяється увага питанню духовності слов’янського суспільства, яка в більшій мірі пов’язана з особливим світоглядом – волхвімом. Цінність праці полягає також і в тому, що там міститься багатий ілюстративний матеріал: карти, схеми, які стосуються перш за все археологічного пошуку на теренах древньої столиці Дулібії Суренж (нині Рівне)...


Далi >>>

Рівне може виявитися найдревнішим містом України.
Чергова археологічна сенсація. Найстарішим в Україні містом може виявитися Рівне. Будуючи житловий комплекс у центрі міста, знайшли древню стіну. За попередніми оцінками істориків, її збудовано у 2-3 столітті нашої ери. А деякі оптимісти вже встигли заявити, що знайдена стіна - справа рук самих трипільців, які жили на території України в 4-2 тисячоліттях до нашої ери.


Далi >>>

Вулиця Шосейна (сучасна Соборна). Уривок.
Найбільш давніми вулицями Рівного вважаються вулиці Замкова. Шкільна, Литовська, Пересопницька (колишня вул. Велика Мінська), Гетьмана Мазепи (колишня пул. Німецька). До цього переліку можна віднести й сучасну центральну міську магістраль — вулицю Соборну. Усі вони позначені на планах міста XVIII - початку XIX століть. Щоправда, сучасна Соборна (як називалася тоді — невідомо), мала значно меншу протяжність, і локалізувалася в межах старої частини міста, дещо південніше Великої Мінської. Проте уже на той час виконувала функцію головної міської артерії...


Далi >>>

Дети подземелья. Фоторепортаж.
Год назад мне довелось познакомиться с фондами Ровенского областного краеведческого музея. Как известно, фонды - это экспонаты и документы не вошедшие по тем или иным причинам в экспозиции музея и соответственно хранящиеся на пыльных полках запасников....


Далi >>>

Рідне місто. Те, що пам’ятаю.
Пропоновані нижче замітки написані, пишуться і будуть писатися виключно з любові їх автора до Рівного. Приготувавшись до другої третини життя (оптиміст!), я остаточно переконався, що історії мого рідного міста я так ніколи ніде не прочитаю. І справа, власне, не в мені. Історії міста не прочитають, а значить, не будуть знати мої діти й онуки, так само як діти і онуки тисяч і тисяч моїх друзів, знайомих і просто земляків. Всіх тих, для кого Рівне — найкраще місто на світі...


Далi >>>

Зображення міста Рівне з космосу.
Нарештi ми маємо можливiсть побачити як виглядає наше улюблене мiсто з супутника.....


Далi >>>

Берегиня нашого міста.
Мабуть, в історії нашого міста ця жінка назавжди залишиться найвидатнішою і найзагадковішою постаттю. Знаємо міста, які засновували могутні володарі, мужні войовники, розширюючи тим межі своїх володінь. А от Рівне вписане в історію з ім'ям жінки, що його заснувала і щиро дбала упродовж років про його зростання та добробут. Ця жінка носила ніжне благоговійне ім'я Марія, але й ділами своїми життєвими (про помисли і почуття на відстані віків говорити важко) цілком виправдала мудру символіку цього імені....


Далi >>>

Ворота старовинного міста. (уривок)
12 травня 1873 року газета «Волинские губернские ведомости», яка виходила в адміністративному центрі Волинської губернії Житомирі, повідомила про те, що 25 травня відкриється рух вантажних потягів через станції Оженин, Здолбунів, Рівне, Клевань... до Бреста. Жителі Рівного - читачі цієї газети - передавали цю приємну звістку своїм родичам, близьким, знайомим. Усе місто з нетерпінням чекало цієї події. І ось настав день 25 травня.....


Далi >>>

Гімназія
Рівненська гімназія своєю діяльністю склала окрему яскраву сторінку в історії та культурі нашого міста. Її численні вчителі та учні прислужилися до піднесення престижу цього закладу, а також і міста. Гімназія протягом XIX століття була визначним у краї освітнім центром, який забезпечував ґрунтовну, як на ті часи, середню освіту. У ній навчалися діти не лише рівнян, але й з інших міст та сіл краю: гімназія майже півстоліття лишалася єдиною на території Рівненського повіту. Окрім того, саме із діяльністю Рівненської гімназії пов’язана низка славетних імен з історії міста...


Далi >>>

Город Ровно образца 2030 года
Попробуем совершить невозможное и сквозь непроглядный туман грядущих 25 лет заглянуть в далёкий 2030-й... Думаю все разговоры о территориальной реформе к тому времени улягутся, и Ровно по прежнему будет административным центром одноимённой области в составе независимой Украины. Никаких фантастических картин перед читателем рисовать не стоит – в городе образца 2030 года по-прежнему не будет летающих автомобилей, метрополитена, а уж тем более стартовой площадки для космических челноков...


Далi >>>

Вулиці міста
Складовою частиною історії є і наука, яка називається топонімією або топоно-мастикою. Назва її походить від грецьких слів топос — місце і німос — ім'я, назва. На певній території можна зустріти топоніми різних епох, тому вони є цінним історичним джерелом. До топонімів відносяться власні назви міст, сіл, вулиць, провулків, скверів, річок, гір тощо. У них читається давня і нова історія, пресується живий зв'язок часів....


Далi >>>

З історії банківської справи на Рівненщині.
Інтерес до розвитку банківської системи не випадковий. Вона - невід’ємна частина господарського механізму, а тому в усі часи розвиткові банків приділяється значна увага. Як засвідчують документи, що зберігаються у фондах державного архіву Рівненської області, в 1939 році у нашому місті, в якому було 48 тисяч мешканців, успішно діяло 19 банків...


Далi >>>

Печатка Рiвного 1642 року.
Відродження національної символіки України включає в себе ретельне вивчення і відродження символіки українських міст: гербів, прапорів, печаток тощо. Вони були показниками рівня розвитку міст, символами їх суверенітету і політичних прав. Не дивно, що цьому дослідники-краєзнавці приділяють велику увагу. Але ж результати їх пошуків не завжди широко відомі громадськості. Так сталося з дуже цікавою знахідкою, яка була зроблена ще в кінці XIX століття польським дослідником Тадеушем Єжи Стецьким...


Далi >>>

Мiсто Рiвне зразка 2005 року
(суб'єктивнi нотатки пересiчного рiвнянина)

Як і раніше наше місто залишається обласним центром, хоча по задумах нової (може й старої) влади через адміністративну реформу Рівненська область має зникнути, а на її місці з’явитись щось із назвою “Волинь”. Це нове територіальне утворення може об’єднати декілька областей і, як зараз модно казати, “не факт”, що Рівне буде адміністративним центром новоутворення...


Далi >>>

Назва нашого міста. (1990 рік)
Суперечка ця останнім часом помітно загострюється. Хоча і раніше, і п’ять, і десять, і більше років тому, форма Рівне, була відома. Її доводилось чути не лише в усній мові, а й читати у літературних журналах, газеті “Літературна Україна”, у творах українських письменників. Так, у селах люди нерідко говорять: “був у Рівному”, “приїхав з Рівного”. Поряд з “Ровно” форма “Рівне” наводиться в такому академічному виданні, як “Українська Радянська Енциклопедія”. А письменник Ю. Кругляк у книзі “Ім’я вашого міста”, яка вийшла у 1978 роді у видавництві “Наукова думка”, вживає лише форму “Рівне”. На сторінці 112 читаємо: “Рівне - м., обласний центр. Переказ пов’язує заснування з князями Острозькими, маєтки, яких нібито простяглися рівно по цю місцевість. За другим переказом, у цих князів було рівно сто міст. Проте вірогідніше, що назва пов’язується з його місцем на рівнині (правильно називати місто Рівне: пор. тотожну назву поселень на Кіровоградщині та інших місцях)”....


Далi >>>

Рiвне в 1911 роцi: Управлiння, економiка, культура.
Як би хто не ставився до перiоду панування Росiйської iмперiї на наших землях, але саме цей перiод дав поштовх для розвитку Рiвного як мiста. Адже ще на початку XIX столiття це був заштатний населений пункт, який не вiдiгравав якоїсь помiтної ролi у суспiльно-полiтичному та соцiально-економiчному життi краю...


Далi >>>

Рiвне. (1882 рiк)
У колишній всесоюзній бібліотеці імені Леніна у Москві відомому Рівненському краєзнавцю Гурію Бухалу якось вдалося виявити невелику книжечку "Ровно", яка була видана у 1882 році. Її автори - офіцери 11-ої артилерійської бригади, що розташовувалася у Рівному, з допомогою цифр і фактів розповіли про історичне минуле Рівного і відтворили картину життя міста понад сто двадцять років тому...


Далi >>>

Свято-Воскресенський кафедральний собор. (історичний екскурс)
20 жовтня (8 жовтня за старим стилем) 1895 року відбулася довгоочікувана багатьма подія - освячення новозбудованого православного соборного Свято-Воскресенського храму міста Рівного. У 1995 році виповнилося сто років від того часу, як відчинилися двері цього храму. Минули роки. Змінювались покоління мешканців міста. Храм, як і люди зазнав і добра, і лиха. Він - свідок часу, його історія - невід'ємна частина минулого кількох поколінь тих, хто називав і називає себе рівнянами...


Далi >>>

Археологічні пам'ятки Ровенщини. Місто Ровно. (1976 рік)
На високому березі р. Горинь поблизу с. Новий Двір, включеного до міської смуги, виявлені знахідки крем’яних знарядь доби палеоліту. На околиці міста - кам’яна гробниця культури кулястих амфор, виявлена у 1911 р. На території колишнього с. Басів Кут (тепер Басівкутська вулиця м.Ровно) сліди поселення городоцько-здовбицької культури...


Далi >>>

Визволення м. Рівне. (1944 рiк)
На початку лютого 1944 року Радянська Армія визволяла наше місто від німецько-фашистських загарбників. Унікальні кадри хроніки (відео 36 сек., 3 Мб) люб'язно надані рівненським сайтом "Знахідка".


Далi >>>

Висловлювання про м. Рівне.
У Рівному у різні часи жило, бувало, діяло і нині діє чимало відомих представників науки і культури, письменників та громадських діячів. Кожний з них не тільки вніс свій вагомий внесок у його розвиток, а й залишив свої враження чи то в листах, чи то в книгах...


Далi >>>

Знак роду Лимич.
Згідно з розпорядженням міського голови Віктора Чайки “Знак роду Лимич” встановлений поблизу гідропарку. Пам’ятний знак складається з трикутної триметрової стели зі стилізованим зображенням вгорі Всевидючого ока та трикутного п’єдесталу, на який піднято каміння за біблійним змістом: “На все свій час: час розкидати каміння і час каміння громадити”. На зворотному боці стели – родовий герб. Дивовижна бетонна споруда зависла над землею і символізує одночасно і Божу волю, і силу духу предковічного єднання.


Далi >>>

Погляд у завтра. (1957 рік)
Перед Ровно відкриваються великі перспективи в майбутньому. В міській Раді є генеральний план реконструкції і забудови Ровно, затверджений Радою Міністрів Української РСР. Познайомимося з цим планом, поглянемо на Ровно через 8 - 10 років. Уявіть себе приїжджим, який сходить з поїзда, який прибув до перону вокзала десь у 1967 році.


Далi >>>

Ровно и его окрестности. (уривок)
Как утверждают историки, первое упоминание о Ровно относится к 128З году. Об этом свидетельствует запись в "Рочнике капитульном краковском" о битве между войсками польского князя Лешка Черного с литовцами: "Князь Лешко, вступив в бой с литовцами в Ровно, победил их, многих из них убил". После этой победы, согласно преданию, он велел бросить трупы врагов в реку Устье, левый приток Горыни, протекавшую поблизости. Вследствие огромного количества тел, сваленных в одном месте, река вышла из берегов и образовала озеро с островом посередине, на котором позже появился княжеский замок....


Далi >>>

Перша письмова згадка про місто Рівне
Це було в лютому 1979 року. Мене, тодішнього завідувача відділу історії обласного краєзнавчого музею, запросив до себе тодішній перший секретар міськкому КПУ Е.Антоненко і сказав: - Через кілька років рівняни матимуть змогу відзначати 700 років першої письмової згадки про своє місто. Але треба уточнити цю дату. Ми просимо зайнятися пошуками авторитетного джерела, яке підтвердило б, що саме до 1282 року відноситься перша письмова згадка про Рівне. Якщо потрібно ......


Далi >>>

Частные денежные знаки города Ровно в 1918 - 1919 гг.
Небольшой, по тем временам, уездный город (превратившийся позже - в декабре 1939 года в областной центр) явился центром оживленной торговли, местной промышленности. Время гражданской войны, экономической разрухи, частой смены властей вносило свои значительные поправки в денежное обращение не только в едва родившейся Украинской Республике, но и в жизни её окраин, в том числе и г. Ровно....


Далi >>>

Рівненське пиво
Пиво, як і люди, буває запаморочливим і нудотним, веселим та марудним, тож перефразуємо слова про вождя російської революції: пиво завжди «живіше від усіх живих». Розглядаючи карту Західної України, можемо сміливо зупинитися на пивній «географії» уславленої Волині в цілому та міста-героя Рівного зокрема....


Далi >>>

Російський Імператор Микола II у Рівному. (1914 рiк )
29 октября (1914 года) город Ровно вторично удостоился посещения ГОСУДАРЯ ИМПЕРАТОРА (Николая II). ЕГО ИМПЕРАТОРСКОЕ ВЕЛИЧЕСТВО изволил прибыть поездом ровно в 10 часов утра. Радостное и дружное „ура" собравшегося у вокзала народа и учащихся всех училищ города встретило Обожаемого МОНАРХА и провожало ЕГО по пути следования к ....


Далi >>>

Рiвному потрiбен палац Любомирських. (2004 рiк)
Те, що у нашому місті немає визначних архітектурних пам’яток, факт доконаний. Туристи вперто оминають Рівне, тому родзинкою яка б прикрасила місто, має стати палац Любомирських. Принаймні так вважає заступник директора Рівненського краєзнавчого музею Олександр Булига...


Далi >>>

Будівлі архітектора Андрєєва
Кожна будівля в нашому місті має не лише свого власника. Мають споруди і своїх авторів, адже хтось їх проектував, зводив стіни. Пам'ятками архітектури судилось стати не всім із них. В повсякденному житті нас оточують будівлі, без яких ми вже не уявляємо собі Рівного. Це і обласна наукова бібліотека, і стадіон "Авангард", або, скажімо, будинок по вулиці Соборній, 262, де знаходиться .....


Далi >>>

Реферат про iсторiю та розбудову мiста Рiвне. (1929 рiк)
Точна дата заснування мiста Рiвне до цього часу невiдома. Документи, якi стосуються Рiвного, датуються лише XV столiттям. На пiдставi цих документiв вiдомо, що Рiвне належало тодi землевласнику Дичку. Вiд нього мiсто перейшло у володiння князiв Несвiцьких, потiм - Гольшанських. Марiя Гольшанська з родини Несвiцьких побудувала в Рiвному перший замок...


Далi >>>

Чекаємо на вашi iсторiї за адресою
info@rivne.org

 Важливе застереження

Власники Iнтернет проект "Вiртуальне мiсто Рiвне" можуть не подiляти думок, що викладенi авторами статей у даному роздiлi.

<< Повернутись